Rozdíl mezi českým a americkým doktorem, aneb proč jsou v Americe doktoři vysmátí..?

17. 04. 2019 15:47:09
Myslím si, že znám odpovědˇ: protože Americký doktor léčí a nejedná s pojištˇovnama ani nevypisuje začátek a ukončení nemocenské. Všechno, co jsem napsala, je viděno očima pacienta, kterým v Americe jsem.

Lékaři stejného oboru si pronajmou prostory, o které se dělí. Včetně recepce, kde sedí sekretářka, která zvedá telefony a objednává pacienty. Nejčastějí za touto přepážkou sedí i pracovnice, které mají na starosti zdravotní pojištění.

V Americe se objednáváte i u obvodního lékaře, který se tady nazývá Family Doctor nebo Physician Doctor. Pokud máte chřipku a potřebujete ošetření ihned a váš doktor nemá žádnou hodinu volnou, ani někdo z doktorů, kteří společně sdílejí pronajaté prostory, tak jedete na Urgent Care. Urgent Care je v podstatě pohotovost, ale není to nemocnice.

Pokud jste objednáni na určitou hodinu a vejdete do čekárny, většinou tam není mnoho pacientů. Každý pacient chodí na svoji hodinu, aby tam dlouho nečekal. Zapíšete se na recepci u sekretářky, dáte jí řidičák a kartičku pojištˇovny, ony vás zinkasují, u obvodˇáka je to 15 dol. za návštěvu. Na recepci zkontrolují vaše udaje a vy se posadíte v čekárně.

Po chvíli se otevřou dveře a zavolá vás zdravotní sestra. Zapomenˇte na: jeden doktor a jedna ordinace. Zdr. sestra vás zavede do chodby, kde vidíte očíslované dveře, a opět recepci, tentokrát se zdr. sestrama, které jsou oddělené pultem, za kterým sedí u počítačů, mají tam tiskárny apod.

Zdr. sestra vás nejprve šoupne do výklenku s osobní váhou, zváží vás a někde je i křeslo, kde vám změří krevní tlak a teplotu.( Jinde měří krevní tlak a teplotu až v "ordinaci".) Udaje zapíše a teprve potom vás odvede do některých z očíslovaných dveří. To je "ordinace", kam za vámi doktor přijde. Je to malý prostor, kam se vejde dvoudílná kuchynˇšká linka s dřezem a kožené křeslo, které je potaženo papírem, který se po každém pacientoví má vyměnit. Kožené křeslo je vyšší, takže je u něho stoupátko, jeho výška se může upravovat a sklápět opěradlo a vysunout podnožník. Ještě je v místnosti jedno nebo dvě křesla, kde si můžete odložit věci a malá točíčí stolička pro doktora. Doktor, ke kterému jste objednání, než vejde dovnitř, zaklepe na dveře.

Pokud se doktor rozhodne, že potřebujete injekci nebo změřit EKG, odejde a pošle k vám zdr. sestru, která prijde s injekcí nebo si přiveze na malém vozíku EKG. Doktor se vrátí po chvíli, kdy jsou jeho příkazy splněny. Také tam mají xray, pokud si zlomíte ruku nebo nohu, nemusíte nikam šmajdat. Kde vám dají sádru, tak to nevím. Měla jsem ruku pouze naraženou.

Lékař, který vám předepíše léky, se vás zeptá, kde si je vyzvednete a sami lékárnu informují, že tam pro prášky přijdete.

Na nabírání krve mají zvláštní místnost, kam se posadíte a čekáte, až vám zdr. sestra přijde nabrat krev.

Všechno je takové poklidné, žádná nervozita a vy odejdete domů a můžete čekat na fakturu. Nevíte, co vám pojišťovna uhradí, a co k těm 15 dol. ještě budete doplácet.

====================================================

A jak jsem se zmínila na začátku, obvodní doktor v Americe nevypisuje začátek a konec nemocenské, protože tady se žádná nemocenská neproplácí.

Pokud máte nějaký velký zdravotní problém, zažádáte si v práci o neplacené volno. (Jen tak mimochodem, na neplacené volno nemáte nárok, pokud pracujete na poloviční uvazek a neodpracujete požadovaný počet hodin.) Pokud pracujete na plný pracovní uvazek a ředitel podniku podepíše, že s neplaceným volnen souhlasí, tak podnik se tímto zavazuje, že vás po nemoci vezme zpátky, ale nezavazuje se k tomu, že dostanete stejnou pracovní pozici.

Jak už jsem řekla, nemocenská se nevyplácí, ale u některých velkých podniků se můžete pojistit na krátkodobou nebo dlouhodobou nemoc. To probíhá tak, že všechny výsledky od doktorů jim zašlete, a oni vám podle vážnosti nemoci, vyplatí najednou finanční částku, ke které odborníci dospěli.

Pokud máte velký zdravotní problém, tak se vyjádření vyžaduje od odborníků, takže chirurg mi vypisoval papíry a do práce jsem se směla vrátit, až mi opět chirurg podepsal papír, že s návratem souhlasí.

ˇ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́ ́

Také jste si všimli pohody a klidu, která je v Americe u lékaře? Lékaři ani zdravotní sestry tady neřeší papíry. Oni léčí...

Autor: Ivana Lance | středa 17.4.2019 15:47 | karma článku: 27.70 | přečteno: 1939x

Další články blogera

Ivana Lance

Návod, jak se zbavit manžela,

aneb velice učinná zbranˇ žen proti mužům v Americe je obvinit je z pedofilie. Pedofilní a nepedofilní zneužití dětí se v Americe nerozlišuje, za oboje je tvrdý trest, což je: vězení. Pedofilem vás může označit kdokoliv,

20.5.2019 v 17:41 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 568 | Diskuse

Ivana Lance

Pedofilie a obtěžování dětí,

vždytˇ i žena může být pedofil. Mluvíme o pedofili, která se týká mužů, ale méně známá je pedofilie u žen. Většina delikventů proti dětem jsou páchány muži, ale ani žena není výjimkou. Poměr mezi mužem a ženou je prý asi 10:1.

20.5.2019 v 16:17 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 397 | Diskuse

Ivana Lance

Nečtu v mapách,

aneb "Holka, ty potřebuješ životem průvodce," povzdechl si učitel na zeměpis, když mě viděl stát před mapou světa, nad kterou jsem ukazovátkem nejistě kroužila."Ztratíš se za prvním rohem," předpověděl mi.

14.5.2019 v 19:32 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 311 | Diskuse

Ivana Lance

"Tento dům je jen vězení, moji duši drží mřížky z kostí."

Pokud máte otřes mozku, nechodˇte do postele, nechodˇte spát. Alice byla menší postavy, vrásčitá, životem omlácená ženská. Rozvedla se, když kluci byli malí a sama je vychovala. Manžel byl násilník, honil ji po domě s pistolí.

9.5.2019 v 1:12 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 489 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Michal Bartoš

Láska jako lepidlo na vztah s kýmkoli

Ptali jsme se před časem, s mojí ženou (je terapeutka), na naší fb stránce: „Co se vám vybaví, když se řekne láska?“ Bylo to pestrý. Většinou šlo o hodně vybájený cit. Byla znát touha po něčem velkém, co vše propojí.

23.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 182 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Kde jsi byla, když jsem tě potřeboval?

Celý život jsem žil jako v mrákotách. Snil jsem o tobě a nemohl tě potkat. Proč přicházíš až teď, když už nemůžu?

23.5.2019 v 6:00 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 480 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CV.

Každý dobře připravený plán selže (pravil profesor dějepisu při líčení událostí druhé světové války). Obvykle na lidském faktoru, poznamenal. Vzpomínám na jeho slova často.

22.5.2019 v 6:56 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 199 | Diskuse

Hana Bordovská

MHD

Nejsem z žádného vidlákova, kde lišky dávají dobrou noc, jsem z Ostravy. Máme tramvaje, autobusy a dokonce trolejbusy! A protože auto má teď delší dobu můj drahý, naučila jsem se perfektně jezdit MHD.

21.5.2019 v 20:23 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CIV.

Jedna z důležitých manažerských úloh je delegování. Občas si na toto téma dovolím kritickou připomínku vůči svým kolegům, leč při sebekritickém hodnocení musím konstatovat, že sama převážně selhávám.

21.5.2019 v 5:25 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 196 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 21.06 Průměrná čtenost 1119

Listen to the wind,

IT TALKS.

Listen to the silence,

IT SPEAKS.

Listen to your heart,

IT KNOWS.

(Native American Proverb)

 

Najdete na iDNES.cz